13Wrzesień POKAZY Z FIZYKI NA UMCS
Administrator  

10 września 2019 r. uczniowie klasy ósmej i siódmej z naszej szkoły uczestniczyli wraz z wychowawcą  – panią Elżbietą Rybicką w wycieczce do Lublina. Organizatorką wycieczki była pani Ewa Polska – nauczycielka fizyki. Głównym punktem wyjazdu był udział w pokazach fizycznych na Wydziale Fizyki UMCS. Ideą pokazów jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych, a nieraz wręcz fascynujących młodzież eksperymentów fizycznych. Prezentowane są zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i te, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. W tym roku eksperymenty dotyczyły czterech tematów :

 • Uff jak gorąco.......,czyli  sposoby przenoszenia ciepła .
 • Ruch obrotowy
 • Prąd elektryczny
 • Rezonans

Pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru. Młodzież z dużym zaciekawieniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom. Eksperymenty były przeprowadzone w sposób interesujący i zrozumiały dla odbiorców. Mogliśmy zaobserwować jak i gdzie można wykorzystać fizykę w codziennym życiu. Najwięcej emocji wśród uczniów wywołały doświadczenia  z udziałem prądu elektrycznego, ponieważ efekty były obserwowane i słyszane.

Drugim ważnym punktem wyjazdu była wizyta w kinie Cinema City, gdzie uczniowie obejrzeli amerykański film przygodowy p.t. ,,Dora i Miasto Złota”, opowiadający o przygodach Dory, która spędziła większość swego młodego życia, poznając wraz z rodzicami tajemnice dżungli. Bohaterka wyjeżdża do miasta do liceum, tam  poznaje  przyjaciół, z którymi  udaje się w fascynującą i niebezpieczną misję w celu rozwikłania tajemnicy zaginionej cywilizacji Inków oraz żeby uratować swoich rodziców. Jednym uczniom film podobał się bardziej, innym mniej, ale wszyscy wracali do domu szczęśliwi i zadowoleni.

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 
10Wrzesień Narodowe Czytanie 2019
Administrator  

Tradycyjnie już nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego czytania. Do tegorocznego  czytania para prezydencka wybrała osiem nowel. Były to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. Prezydent w specjalnym liście napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

W dniu 9 września 2019r. zebraliśmy się w sali gimnastycznej i wspólnymi siłami przeczytaliśmy nowelę Marii Konopnickiej „Dym”. Jest to wzruszająca historia matki i syna, poruszająca zarazem problem biedy, samotności.

Organizatorem tej akcji w naszej szkole jest pani Elżbieta Rybicka, pełniąca funkcję bibliotekarza szkolnego.

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 
04Wrzesień Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020
Administrator  

W dniu 2 września przywitaliśmy kolejny rok szkolny 2019/2020. O godz. 800  w kościele w Gilowie ks. proboszcz Wiesław Klimek odprawił mszę św. w intencji uczniów, rodziców i nauczycieli. O godz. 900 rozpoczęła się uroczystość w sali gimnastycznej, na którą przybyli przedstawiciele organu prowadzącego szkołę – pan Piotr Maciąg zastępca wójta i pani Teresa Bęcała radna gminy Turobin. W tym dniu nie mogliśmy zapomnieć o ważnych wydarzeniach z dziejów naszego kraju  – 80 lat temu Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa. W związku z tym, by upamiętnić te wydarzenia, przybliżyć uczniom klimat grozy tamtych dni przedstawione zostały krótkie filmy p.t.: „A więc wojna – tak rozpoczęła się II wojna światowa” oraz „IPN Niezwyciężeni”. Uczciliśmy też minutą ciszy poległych w obronie Ojczyzny. Z kolei pani dyrektor Jolanta Dzwolak omówiła organizację pracy w naszej szkole oraz złożyła życzenia pomyślności w nowym roku szkolnym. Również nasi goście skierowali do uczniów, rodziców i nauczycieli miłe słowa, życząc wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w szkole. Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami klas.

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 
25Sierpień Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020
Administrator  

Czytaj więcej...
 
10Lipiec Podziękowania
Administrator  

Czytaj więcej...
 
21Czerwiec Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Administrator  

W środę 19 czerwca 2019 r. zakończył się rok szkolny 2018/2019. O godz. 800 uczestniczyliśmy we mszy św. w kościele w Gilowie, którą odprawił proboszcz ks. Wiesław Klimek. O godz. 900 rozpoczęliśmy uroczystość w sali gimnastycznej. Najpierw wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Jolanta Dzwolak, szczególnie witając pana Piotra Maciąga, zastępcę wójta gminy Turobin. Pan zastępca wręczył nagrody książkowe wyróżnionym przez Radę Pedagogiczną uczniom oraz kubki z pamiątkowym nadrukiem uczniom kończącym szkołę podstawową. Z kolei pani dyrektor wręczyła dyplomy ukończenia oddziału przedszkolnego, nagrody książkowe i świadectwa z czerwonym paskiem uczniom wyróżniającym się w nauce, a także nagrody i dyplomy za udział w konkursach. Uczniowie klasy IV otrzymali pierwsze prawo jazdy – kartę rowerową. Ważnymi osobami na tej uroczystości byli uczniowie klasy VIII, którzy stawali się absolwentami naszej szkoły. Pani dyrektor wręczyła im świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Następnie ósmoklasiści złożyli ślubowanie oraz przedstawili część artystyczną, podczas której  dziękowali nauczycielom, rodzicom oraz koleżankom i kolegom za wspólnie spędzone lata w murach tej szkoły. Siódmoklasiści pożegnali naszych absolwentów i wręczyli im na pamiątkę maskotki. Z kolei rodzice złożyli wzruszające podziękowania nauczycielom za długoletnią pracę z ich dziećmi, a nasi absolwenci wręczyli kwiaty każdej z pań nauczycielek. Ostatnim punktem tej uroczystości było spotkanie z wychowawcami klas.

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 
18Czerwiec Jeszcze jeden sukces!
Administrator  

W dniu 17 czerwca 2019r. dowiedzieliśmy się, że uczennica klasy VIII Ewelina Kryk zajęła I miejsce w etapie regionalnym konkursu „Projekt z ZUS” na najlepszą pracę w kategorii komiks wyjaśniającą, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Projekt ten z uczniami klasy VIII realizowała pani Elżbieta Rybicka na lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Zakończył się wykonaniem przez chętnych uczniów prac wyjaśniających idee ubezpieczeń społecznych. Komiks wykonany przez Ewelinę nosił tytuł: ,,ZUS – Zapobiegliwi – Ubezpieczają – Się ”. Gratulujemy!

 

Czytaj więcej...
 
18Czerwiec Pamiątka od uczniów klasy VIII
Administrator  

Naszych 12 ósmoklasistów, którzy kończą naukę w szkole podstawowej postanowiło zostawić po sobie trwałą pamiątkę. Zgodnie z dawnym zwyczajem szkoły wspólnymi  siłami zasadzili przy szkole drzewko ozdobne. Miało to miejsce w dniu 14 czerwca 2019r. Mamy nadzieję, że drzewko się przyjmie i będzie ozdobą placu szkolnego przez wiele lat, a nasi absolwenci dobrze zaadaptują się w nowych środowiskach szkół średnich.

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 
17Czerwiec Bezpiecznie w czasie wakacji - spotkanie z dzielnicowym
Administrator  

Z niecierpliwością czekamy na wakacje okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i spotkania z przyjaciółmi. Wszyscy chcemy, by przebiegły one szczęśliwie i bezpiecznie, dlatego też w dniu 13 czerwca 2019 r., na zaproszenie koordynatora do spraw bezpieczeństwa  pani Elżbiety Rybickiej, odwiedził naszą szkołę dzielnicowy starszy aspirant Tomasz Chołota. W czasie spotkania pan dzielnicowy i towarzyszący mu policjant przeprowadzili pogadankę dla uczniów klas IV-VIII dotyczącą bezpieczeństwa w czasie wakacji, przypomnieli zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas pomocy rodzicom w pracach polowych, zachowania się dzieci w stosunku do osób nieznajomych oraz zasady korzystania z Internetu i portali społecznościowych. A oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

1)  Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.

2)  Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię

3)  Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.

4)  Nie rozmawiaj z obcymi.

5)  Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

6)  Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

7)  Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

8)  Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

9)  Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach. ,nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej. 

10) Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.

11) Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty. 

12) Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.

13) Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.

14) Nie rozpalaj ogniska w lesie.

15) Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.

16) Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

Życzymy bezpiecznych i  udanych wakacji!

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 
17Czerwiec Wycieczka najmłodszych uczniów
Administrator  

W dniu 13 czerwca 2019 r. 15 dzieci z przedszkola i 19 uczniów z klas I – III pod opieką pań – Joanny Zdybel – Szczur, Jolanty Batorskiej, Zofii Batorskiej i Jolanty Dzwolak wyruszyło na wycieczkę. Pogoda była upalna, ale mieliśmy klimatyzowany autobus. Najpierw zwiedziliśmy lotnisko w Świdniku i obserwowaliśmy lądujący samolot. Następnie odbyliśmy spacer przy lubelskim zamku i po starym mieście. Z kolei przenieśliśmy się daleko w czasie i obejrzeliśmy Muzeum Wsi Polskiej. Naszym małym uczniom trudno było uwierzyć, że ludzie mogli żyć bez prądu, bez telewizora, telefonu. Pomimo zainteresowania różnymi eksponatami żadne dziecko nie wyrażało ochoty, żeby zamieszkać w takim starym domu.  Trudy zwiedzania opadły trochę w restauracji McDonalds. Nasze dzieci rzadko bywają w tego typu restauracjach, dlatego dla nich to też atrakcja turystyczna. Bardzo zmęczeni, ale radośni koło godziny 16 powróciliśmy do naszej miejscowości.

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 
12Czerwiec CZYTELNICZY PONIEDZIAŁEK ,,Jak nie czytam jak czytam” oraz ,,Czytanie łączy pokolenia”
Administrator  

W dniu 10 czerwca 2019 roku uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo, żeby ustanowić rekord czytania książek w jednym momencie. Akcję tę organizuje czasopismo ,,Biblioteka w szkole”, a na terenie naszej szkoły zorganizowała ją pani Elżbieta Rybicka – nauczyciel bibliotekarz. Celem akcji było pokazanie, że dzieci i młodzież czytają więcej niż dorośli. W naszej szkole czyta się dużo książek, a uczniowie bardzo chętnie korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej i uczestniczą w wielu przedsięwzięciach aktywizujących czytelnictwo. W tym dniu wszyscy uczniowie klas I-VIII z książką w ręce spotkali się na placu przed szkołą, aby zademonstrować swoje zainteresowania czytelnicze. Każdy uczeń miał okazję zaprezentować wybraną przez siebie książkę i przeczytać jej fragment. Takie wydarzenie, zdaniem organizatorów, ma wywołać miłe skojarzenia, tak by książka kojarzyła się z rozrywką, a nie szkolnym obowiązkiem.

Czytaj więcej...
 
10Czerwiec Dzień Mamy i Taty 2019
Administrator  

Dzień Mamy i  Dzień Taty to wyjątkowe święta, które każdy dobrze zna i szanuje. Nasze szkolne obchody tych świąt  miały miejsce w piątek 7 czerwca 2019 r. Wychowawczynie zadbały, by każdy uczeń wziął udział w występach artystycznych. Tradycyjnie jako pierwsi wystąpili przedszkolacy, potem wspólnie uczniowie z klasy I, II i III. Dodatkowo trzecioklasiści wykonali taniec, w którym ważną rolę odgrywały kapelusze. Uczniowie klasy IV i V opowiedzieli historię znajomości mamy i taty od przedszkola do dorosłości. Szósto i siódmoklasiści zaprezentowali kilka dowcipów, których bohaterami byli rodzice. Najstarsi uczniowie na poważnie recytowali wiersze, życzenia i podziękowania.  Ich występy przeplatały piosenki w wykonaniu chórku szkolnego. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły rodzicom przygotowane upominki. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem. Nasze spotkanie sprawiło radość zarówno rodzicom, jak i dzieciom, wzmocniło więzy rodzinne poprzez wspólne przeżywanie przyjemności i radości.

Zdjęcia w galerii.

Czytaj więcej...
 

Więcej artykułów…

 1. Dzień Dziecka w naszej szkole
 2. Finał konkursu ,, Jestem Bezpieczny 2019”
 3. Wycieczka do Warszawy
 4. Sukces w konkursie na etapie wojewódzkim
 5. ,,Nie lękajcie się” ,,Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”
 6. Sukcesy naszych przedszkolaków
 7. Podsumowanie Projektu z ZUS
 8. Przerwa na czytanie
 9. Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
 10. Mimak – etap powiatowy
 11. Szkolna uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
 12. Sukces naszego ucznia w konkursie powiatowym
poprz.12345678910nast.