Galeria

”Światowy Dzień Pluszowego Misia”

Któż z nas nie pamięta swojej ulubionej przytulanki? Najczęściej miała ona postać misia mniejszych lub większych rozmiarów, z którą spędzaliśmy czas na zabawie, wtulaliśmy się w nią, gdy było nam smutno i bez której nie mogliśmy zasnąć. Z pewnością nie zastanawialiśmy się dlaczego najpopularniejsza przytulanka ma postać misia? Łączy się z tym prawdziwe wydarzenie, które miało miejsce w USA w 1902 roku. Prezydent Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie i jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Gdy prezydent ujrzał przerażone zwierzątko kazał je uwolnić. Jeden z rysowników uwiecznił to wydarzenie na rysunku, który ukazał się w gazecie. Rysunek stał się inspiracją dla jednego ze sklepikarzy do produkcji pluszowych niedźwiadków o imieniu Teddy, które podbiły serca dzieci. Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony 25 listopada w 2002 roku w setną rocznicę opisanego wydarzenia.

W tym roku nasza szkoła dołączyła do obchodów tego dnia. W dniu 24 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy I, II i III przyszli do szkoły w towarzystwie swoich ulubionych maskotek, głównie misiów. Zajęcia lekcyjne tego dnia przybrały trochę inną formę. Dzieci bawiły się ze swoimi ulubieńcami, spędzały z nimi przerwy, śpiewały piosenki i słuchały opowiadań. Każdy z uczestników zajęć przedstawił przed całą grupą swojego ulubieńca i opowiedział krótko jak wszedł w jego posiadanie. Najczęściej pluszaki były prezentami od najbliższych. I tak poznaliśmy Mietka, Filipa, Wiesia, Neptuna, Uszatka, Kornelcię, Sabinkę, Zenka i wiele innych misiów. Aby przybliżyć historię pluszowego misia i przypomnieć znane postacie z bajek i książek dzieci obejrzały prezentacje multimedialna. Następnie każda grupa wiekowa inną techniką plastyczną wykonała misia. Przedszkolaki kolorowały elementy wycinanki i je łączyły w całość, pierwszaki techniką wydzieranki uzupełniały kontury misia, a uczniowie klasy II i III wykonali swoje misie z resztek materiałów tekstylnych. Na koniec dzieci przedstawiły wytwory swojej pracy. Zajęcia przygotowały i czuwały nad ich przebiegiem wychowawczynie – pani Zofia Batorska, pani Jolanta Batorska, pani Joanna Zdybel – Szczur.

Zdjęcia w galerii.